Pudel duży

pudel duży

Pudel duży to bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych ras psów na świecie. Charakterystyczne futro pudla oraz jego łagodne usposobienie sprawiły, że przez lata psy te były bardzo popularne. Obecnie moda na pudle znacząco zmalała, wciąż jednak sporo jest miłośników tych pięknych czworonogów.

Pochodzenie pudla

Pudel duży – znany też jako pudel królewski – ma długą i bogatą historię, która sięga wiele wieków wstecz. Rasa wywodzi się z Niemiec, gdzie była wykorzystywana głównie do polowania na ptaki wodne. Psy te doskonale pływały, stąd wzięła się nazwa rasy, ponieważ niemiecki Pudelhund oznacza psa kąpielowego. Pudle świetnie radziły sobie z aportowaniem upolowanej zwierzyny i dostarczaniem jej myśliwym.

Z czasem zaczęto coraz bardziej doceniać inteligencję pudli, a także ich wyjątkowy wygląd. Zaczęto więc traktować je bardziej jako psy do towarzystwa i do udziału w wystawach, a nawet w cyrkowych sztuczkach. Pudle stały się również ulubieńcami francuskiej arystokracji. Swojego pudla o imieniu Bielik miał też król Zygmunt Stary w dziecięcych latach. Psa uwiecznił nawet Jan Matejko na swoim obrazie „Podniesienie dzwonu Zygmunta”.

Mało kto dziś pamięta, że pudel duży wywodzi się od psa myśliwskiego i jest świetnym pływakiem i aporterem. Tym bardziej, że FCI klasyfikuje dziś pudla do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa.

Wygląd pudla dużego

Pudel duży jest eleganckim psem o proporcjonalnej i harmonijnej budowie ciała. Głowę ma długą z wyraźnie zaznaczonym stopem, oczy migdałowe, a uszy znajdują się mniej więcej na wysokości oczu, są długie i gładko zwisają po policzkach.

Przedstawiciele tej rasy to psy duże – dorosłe osobniki osiągają od 45 do 60 cm wzrostu w kłębie i ważą od 18 do 32 kg. Samice są zdecydowanie mniejsze od samców. Wzorzec rasy określa pudla dużego jako nieco powiększoną wersję pudla standard. Warto bowiem pamiętać, że rodzina pudli jest dość spora – mamy chociażby pudla toy, miniaturowego, standard czy właśnie dużego.

Sierść i umaszczenie

Bez dwóch zdań najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu pudli jest ich futro. Włosy okrywowe pudla są obfite i lokowane, posiadają wełnistą strukturę. Znacznie rzadziej występuje sierść sznurowa. Kędzierzawe futro pudla przypomina nieco barankową tkaninę boucle. Pudel duży nie posiada podszerstka, dlatego też nie najlepiej znosi niskie temperatury. Rasa ta również nie gubi dużo sierści i nie linieje.

Dopuszczalne umaszczenie pudla jednolite w następujących odmianach: białe, czarne, srebrne, płowe, brązowe i morelowe.

Pudel duży – pielęgnacja

Pudel nie linieje sezonowo, sierść gubi sporadycznie i nie wymaga intensywnego wyczesywania wypadającej sierści. Jednak pudla trzeba regularnie strzyc w gabinecie groomerskim, ponieważ jego włosy rosną przez całe życie. Nieprzycięte futro ma tendencje do plątania się, a dodatkowo utrudnia zachowanie higieny i utrudnia życie psu. U pudla bowiem sierść rośnie także na głowie i na pyszczku, może więc zachodzić na oczy i utrudniać widzenie.

Psi fryzjerzy mają duże pole do popisu przy pudlach i prześcigają się w wyszukanych fryzurach dla pudla. Popularne jest chociażby przycięcie pudla na lwa lub zostawienie futrzastej kuli na ogonie i łapach. Najważniejsze jednak, by pies dobrze się czuł, sierść nie przeszkadzała mu w funkcjonowaniu, ani nie była też za bardzo skrócona, aby nie podrażnić skóry.

Pudel duży wymaga wizyt u groomera średnio raz na dwa miesiące. Decydując się więc na pudla trzeba liczyć się z kosztowną i czasochłonną pielęgnacją.

pudel królewski

Charakterystyczne loczki pudla.

Pudel duży – charakter i usposobienie

Pudle znane są z przyjaznego i towarzyskiego usposobienie. Na ogół psy te nie mają problemów w kontaktach z ludźmi i szybko przekonują się do obcych. Swoją rodzinę kochają ponad wszystko i są do niej bardzo przywiązane. Przez to też nie najlepiej radzą sobie w samotności i nie mogą spędzać całych dni w izolacji i bez swojego opiekuna. Pudle uchodzą za jedne z najbardziej inteligentnych psów, które w mig uczą się nowych komend i sztuczek. Bardzo chętnie współpracują z człowiekiem, ale bywają uparte i szybko mogą stracić zapał do nauki. Warto więc wykazać się cierpliwością przy nauce oraz zadbać o odpowiednią motywację.

Pudel duży ma łagodny i spokojny temperament, jest na ogół bardziej stonowany niż pudel miniaturowy czy toy. Mimo to potrafi pokazać różki, a jeśli dodamy do tego piekielnie wysoką inteligencję i upór, to zyskujemy psa nie najłatwiejszego do ułożenia. Jeśli jednak zaczniemy mądrą pracę z psem od szczenięcia i zadbamy o spełnienie potrzeb, to zyskamy wspaniałego i stabilnego emocjonalnie przyjaciela.

Choć wygląd pudla może nas nieco uśpić, to nie wolno nam zapomnieć, że ma on w swoich genach psa myśliwskiego. Stąd też tak wielkie zamiłowanie pudli do długich spacerów, aportowania i przede wszystkim wskakiwania do każdego zbiornika wodnego. Pudel duży nie przepuści żadnej okazji do zmoczenia zadka, liczmy się więc z tym, że może wykąpać się też w błotnej kałuży. Z tą swoją miłością do kąpieli bardzo przypominają labradory. U pudli za to niemal całkowicie zanikł instynkt pogoni za zwierzyną.

Pudel potrzebuje zatem dużo ruchu, najlepiej długich spacerów po lesie, gdzie będzie mógł skupić się na eksplorowaniu otoczenia i poznawania nowych zapachów. Nie wolno też zaniedbać treningu mentalnego, ponieważ te psy nie znoszą nudy, za to uwielbiają pracę. Niech to będzie jednak przyjemna zabawa, a nie żadna musztra. Pudle są bowiem delikatne i nie tolerują siłowych rozwiązań.

Dla kogo pudel duży?

Choć pudel duży jest zazwyczaj pozytywnie nastawiony do człowieka i chętny do współpracy, to jednak nie nadaje się na pierwszego psa dla osoby niedoświadczonej. Duży upór wraz z wysoką inteligencją pudla może się bowiem okazać przyczyną problemów dla osoby nie mającej żadnego obycia przy psach. Psy tej rasy mogą wejść człowiekowi na głowę i zacząć stwarzać poważne problemy behawioralne. Tym bardziej, że są to sporej wielkości psy, nad którymi zapanowanie może być utrudnione.

Natomiast znając specyfikę rasy, rozumiejąc jej potrzeby oraz wysyłane sygnały komunikacyjne, nie powinno się mieć problemów z wychowaniem wspaniałego pudla. To z pewnością rasa dla osób mających dużo czasu dla psa. Pudel duży bowiem wymaga długich spacerów, wspólnych zabaw, nauki sztuczek, a także częstej pielęgnacji i wizyt u groomera. Psy te nie nadają się dla osób zabieganych, spędzających większość czasu poza domem. Źle bowiem znoszą samotność, a znudzone i sfrustrowane pudle to przepis na kłopoty.

Pudel duży jest psem cierpliwym, opanowanym i ze sporą empatią, dlatego też często wykorzystuje się w go dogoterapii. Te same cechy sprawiają również, że pudle dobrze dogadują się z dziećmi. Pamiętajmy tylko o tym, że nigdy nie wolno zostawiać bez nadzoru samego dziecka i pudla. Tym bardziej, że spory pudel może niechcący zrobić krzywdę dziecku podczas zabawy.

pudel duży charakter

Pudel duży na ogół jest spokojny i pozytywnie nastawiony do człowieka.


Zdrowie i długość życia pudla

Pudel duży uznawany jest za rasę zdrową i wytrzymałą, a jego średnia długość życia wynosi 12-15 lat. Jak niemal wszystkie duże psy pudle narażone są na dysplazję stawów biodrowych i skręt żołądka. Pojawiają się również problemy z oczami – między innymi jaskra i postępujący zanik siatkówki. Warto wspierać stawy pudla i pilnować odpowiedniego żywienia.

Pudel duży szczeniak – cena i hodowla

W Polsce pudel królewski nie jest szczególnie popularną rasą, dlatego też nie istnieje wiele hodowli tych psów. Jeśli już jednak zdecydujemy się na pudla dużego, koniecznie zweryfikujmy hodowlę i sprawdźmy, czy zwierzęta tam są przebadane pod kątem ewentualnych chorób genetycznych. Dobry i odpowiedzialny hodowca dba o to, by rozmnażać wyłącznie psy zdrowie i stabilne emocjonalnie. Szczeniętom zapewnia również właściwą socjalizację od pierwszych chwil życia. Dzięki temu przyszłemu opiekunowi nieco łatwiej potem wychować pudla na cudownego przyjaciela.

Cena szczeniaka pudla z rodowodem wynosi średnio 5000-7000 zł.